Trening w ciąży i po ciąży [WIDEO]
Trening dla kobiet w ciąży i po ciąży, ale także fajna opcja dla osób początkujących, którzy chcą powoli zacząć i trochę się wzmocnić. Mam nowość na moim kanale YOUTUBE Fitness w wielkim mieście. Zapraszam serdecznie do subskrybcji. Ale do brzegu!
Jakiś czas temu nagrałam kilka treningowych nowości. Ponieważ próśb o trening dla ciężarnych było mnóstwo, podobnie jak próśb o trening po ciąży (po skończonym połogu rzecz jasna!), nagrałam! Zaznaczę jednak kilka ważnych informacji!
Dobierając aktywność w trakcie ciąży, należy wziąć pod uwagę zmiany, które w tym czasie się pojawiają:
- pogłębienie krzywizn kręgosłupa i zwiększenie przodopochylenia miednicy, co zupełnie wpływa na czucie równowagi, środka ciężkości, zaburzenia błędnikowe a w konsekwencji wpływa na zwiększone zaburzenia orientacji czy ryzyko upadków;
- dość często zmniejszone napięcie mięśni dna miednicy czy mięśni głębokich brzucha;
- zwiększone wydzielanie w czasie ciąży hormonu zwanego relaksyną wpływa znacznie na rozluźnianie stawów i więzadeł, co w konsekwencji może zaburzać stabilność;
- mięśnie brzucha uczymy się świadomie angażować w ruchu – w rozumieniu mięśni głębokich, ponieważ ciąża sprzyja ich osłabieniu. CZY ZATEM KAŻDY TRENING BĘDZIE IDEALNY DLA KAŻDEGO? WIADOMO, ŻE NIE!
Proponowany zestaw jest bezpieczny dla kobiet ciążarnych (chociaż na końcówce ciąży – mniej więcej ostatnie 6 tygodni zalecam zdecydowanie trening oddechu, relaksacji i przygotowania do porodu). Dałam tam trochę modyfikacji – dla osób, które nie są w ciąży, jak i osób już po porodzie. Natomiast pamiętajcie, że to wciąż youtube. Nie dam rady dobrać tego indywidualnie. Jeśli więc podczas ciąży macie jakieś przeciwwskazania do trenowania – ja o nich nie wiem, patrząc na was ze szklanego ekranu.
Bierzcie na to poprawkę i dbajcie o swoje bezpieczeństwo.
Dziewczyny po ciąży – przypominam! Po połogu obowiązkowo wizyta kontrolna u dobrej fizjoterapeutki uroginekologicznej! Dla przypomnienia – przeczytajcie też o powrotach do aktywności po ciąży.
Na blogu znajdziecie także inne ważne artykuły i kursy online:
Brzuch po ciąży – jak z nim pracować?
Trening w ciąży
Kurs Rusz się zdrowo w połogu
W proponowanym zestawie macie ćwiczenia na nogi. Tu dodam, że jeśli chodzi o ćwiczenia aktywujące i wzmacniające mięśnie nóg – w ciąży i po niej mamy właściwie cały wachlarz możliwości. Nie istnieją tu specjalne ograniczenia. Jedynie – modyfikacje ustawienia ciała, bioder, miednicy w zależności od wad postawy oraz tygodnia ciąży. Pamiętajcie także o mięśniach pośladkowych. Chcemy utrzymać je silne i aktywne z bardzo wielu powodów. Zmieniająca się postawa, a w związku z nimi przeciążenia kręgosłupa, rozciągający się brzuszek powinien mieć stabilny i mocny tył!
W CIĄŻY I PRZEZ DŁUŻSZY CZAS PO CIĄŻY (niezależnie od rodzaju porodu) NIE ROBIMY BRZUSZKÓW.
Ale ćwiczenia z hantelkami polecam!
A teraz serdecznie zapraszam!